Artykuł sponsorowany.
Zaburzenia pamięci mogą znacznie obniżyć komfort życia i efektywność wykonywanych obowiązków. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się ten problem i jak można z nim walczyć. Poznaj szczegółowe informacje.
Zaburzenia pamięci – charakterystyka
Pamięć to zdolność rejestrowania informacji, magazynowania ich oraz odtwarzania po jakimś czasie. Dzięki niej możesz cieszyć się komfortem psychicznym i radzić sobie z wieloma wyzwaniami każdego dnia. Pamięć można podzielić na krótkotrwałą (operacyjną) oraz długotrwałą, która dotyczy kwestii utrwalonych w odległym czasie. Zdarza się, że na skutek różnych czynników dochodzi do zaburzeń pamięci. Wówczas należy dokładnie zbadać problem i skorzystać ze specjalistycznej pomocy.
Jeżeli dotykają Cię zaburzenia pamięci krótkotrwałej lub masz problem z pamięcią długotrwałą, zajrzyj na stronę Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Następnie rzuć okiem na listę ekspertów i umów osobistą wizytę lub konsultację przez internet. Ta druga opcja sprawdzi się znakomicie, jeżeli gabinet znajduje się z dala od Twojego miejsca zamieszkania.
Przyczyny zaburzeń pamięci
O zaburzeniach pamięci może decydować wiele przyczyn. Bardzo często na ich występowanie wpływają schorzenia neurologiczne. To np. guzy mózgu, stany po udarach czy mechaniczne urazy. Ponadto zmiany w układzie nerwowym mogą wynikać z procesu starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem problemy z pamięcią więc postępują. Temu procesowi towarzyszy również obniżenie sprawności umysłu. Kolejna częsta przyczyna to choroba Alzheimera.
Zaburzenia pamięci mogą być również spowodowane chorobami endokrynologicznymi (np. nadczynnością tarczycy), zatruciami czy niedoborami witamin z grupy B. Nie bez znaczenia są również problemy psychiczne – utrata pamięci niekiedy jest wywołana traumatycznymi przeżyciami, a także depresją. Czasami również silny stres wpływa na zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Inne przyczyny to nerwica czy schizofrenia. Dziś wiele z tych problemów można rozwiązać, gdyż psychoterapia rozwija się bardzo szybko.
Jak leczy się zaburzenia pamięci?
Czasami trudności z zapamiętywaniem wynikają z przemęczenia i natłoku obowiązków. To w pełni zrozumiałe i zdarza się każdemu. Jeżeli jednak podejrzewasz zaburzenia pamięci krótkotrwałej lub długotrwałej, zdecydowanie warto odwiedzić specjalistę. Im wcześniej uzyskasz diagnozę, tym łatwiej będzie pokonać problemy.
Metoda leczenia zależy od stanu pacjenta i czynników, które wywołały problemy z pamięcią. Czasami specjalista przepisuje leki lub zaleca zmianę diety. Eksperci z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic pomogli już wielu osobom, więc możesz liczyć na najlepsze efekty leczenia. Wybierz sprawdzone i polecane rozwiązanie, a komfort psychiczny będzie na wyciągnięcie ręki.