Posadzenie żywopłotu do świetny pomysł na odgrodzenie posesji od reszty świata. Rośliny na żywopłot zazwyczaj tworzą szczelny parawan, a dodatkową ich zaletą jest piękny, zazwyczaj zielony wygląd. Takie zielone ściany dodają uroku zabudowaniom, a dodatkowo chronią przed wścibskim okiem sąsiada. Planując tego typu ogrodzenie, poznajemy mnóstwo roślin, które nadają się do tego celu. W sklepach branżowych jest ich tak wiele, że wybór czasem sprawia sporą trudność. Jednak niektóre krzewy na żywopłot kupowane są częściej, dlatego też można wyodrębnić te najbardziej popularne.
Najchętniej kupowane krzewy na żywopłot
Propozycji dotyczących roślin na zielone ściany jest mnóstwo. Jednak do najczęściej wybieranych należą:
- Ligustr. Najbardziej popularny krzew na żywopłot. Jest często sadzony nie tylko przy prywatnych domach, ale również na skwerach, parkach i między ulicami. Rośnie dosyć szybko, ma gęste, ciemnozielone liście. Niektóre odmiany kwitną pachnącymi, drobnymi kwiatami. Żeby ten konkretny krzew na żywopłot wyglądał dobrze, należy go odpowiednio przycinać dwa razy do roku. Najlepiej zrobić to od razu po posadzeniu, wtedy dół będzie również gęsty.
- Bukszpan. Ta roślina zaliczana jest do wyjątkowo eleganckich. Ma drobne, zielone liście, które dobrze znoszą warunki zimowe. Bardzo dobrze daje się formować w najbardziej wymyślne kształty. Niestety rośnie bardzo wolno i aby doczekać się wysokiego ogrodzenia, trzeba go pielęgnować nawet kilkanaście lat.
- Grab. Ostatnio bardzo modny, chętnie sadzony w świeżo zakładanych ogrodach. Grab chętnie używany jest w mieście. Te konkretne krzewy na żywopłot, tworzą wysokie, gęste ściany, które łatwo dają się formować w ciekawe kształty. Duże liście grabu, opadają dopiero wiosną.
- Tuja. Jest chyba najbardziej popularną, iglastą rośliną na żywopłoty. Wybierając iglaste rośliny na żywopłot, bardzo chętnie sięgamy po tuje. Występują one w wielu odmianach, różniących się od siebie kolorem i kształtem.
- Cis. Krzew ten nie zrzuca na zimę igliwia, więc tworzy atrakcyjne ogrodzenie całoroczne. Niestety cisy są wrażliwe na mróz. Dlatego sadząc je, trzeba znaleźć dla nich zaciszne stanowisko.
- Berberys. Bardzo efektowny krzew na żywopłot. Ma ładne owalne liście, w różnych odcieniach, w zależności od odmiany. Posiada również ostre kolce, które potrafią skutecznie odstraszyć intruza.
- Forsycja. Jest prawdziwą ozdobą zwłaszcza wiosną, bo kwitnie na żółto. Nie nadaje się ona do przycinania, bo wtedy wygląda nienaturalnie. Ponadto przycinanie tego krzewu, osłabia kwitnienie.
- Ostrokrzew. Nadaje się na gęste ściany. Oprócz miękkich liści posiada również ozdobne owoce. Występuje w wielu odmianach.
- Ognik. Wyjątkowy krzew na żywopłot. Nadaje się na uzbrojony żywopłot bez przycinania, bo posiada ostre ciernie. Przez to jest ulubiona kryjówką dla ptaków, które wiją gniazda miedzy gałązkami.
- Dereń biały. Nadaje się na żywopłoty nieformowane. Najbardziej atrakcyjnymi odmianami są te krzewy, które mają kolorowe pędy i wzorzyste liście.
Swobodnie rosnący czy przycinany?
Wybierając krzewy na żywopłot, warto określić jaką będzie miał on formę. Zazwyczaj żywopłot kojarzy się nam z bardziej lub mniej wyszukanymi kształtami, osiąganymi przez cierpliwe, wieloletnie przycinanie. Jednak ostatnio bardzo popularnym trendem są żywopłoty nieformowane. W takim wypadku pozostawia się roślinom ich naturalny kształt. Wówczas rośliny sadzi się rzadziej, bo powinny mieć więcej miejsca dla siebie. Niestety, ściana nie jest aż tak zwarta, jak w przypadku żywopłotu formowanego. Myśląc o takim naturalnym żywopłocie, musimy ustalić, czy mamy wystarczająco dużo miejsca.
Żywopłot w cieniu
Większość wielkich ogrodów posiada stanowiska słoneczne, jak też stale zacienione. Wybierając rośliny na żywopłot, który będzie w cieniu, trzeba wybrać te gatunki krzewów, które będą się dobrze czuły w takich warunkach. Taki żywopłot będzie bardziej wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację i przycinanie. Gatunki cieniolubne to na przykład: grab, cis pospolity, różne gatunki bluszczy i choina kanadyjska. W cieniu ziemia wolniej wysycha, więc warto zwrócić uwagę na odpowiedni sposób podlewania.
Szybko rosnący, zielony płot
Żywopłot zazwyczaj wymaga wieloletniej pielęgnacji, zanim osiągnie pożądany przez nas kształt. Są jednak gatunki roślin, które rosną szybciej od innych. Należą do nich przede wszystkim iglaki. Szybko rosną również te odmiany, które zalecane są do żywopłotu nieprzycinanego. Przy wyborze warto poznać właściwości danej rośliny, bo może okazać się, że nieprzycinany krzew rozrośnie się jak drzewo.
Buk pospolity – idealne rozwiązanie. Świetnie znosi formowanie i przycinanie. To idealna roślina na żywopłoty ozdobne.
Buki naturalnie mogą wyrosnąć do ok. 30 m, ale jak będziemy je prowadzić i przycinać to na spokojnie można je utrzymać na wysokości 2/4m.