Artykuł partnera.
Nadmierne owłosienie w newralgicznych miejscach to spory problem estetyczny, z którym mierzą się kobiety i mężczyźni. Obecnie wyróżnić można wiele różnych metod depilacji, z czego za najbardziej efektywną uważa się zastosowanie specjalnego lasera. Poszczególne sposoby charakteryzują się różnią się przebiegiem, poziomem komfortu, długością utrzymywania się efektów czy bezpieczeństwem. Jak wypadają dostępne metody usuwania owłosienia na tle depilacji laserowej?
Kremy i plastry do depilacji
W kremach do depilacji znajdują się specjalne substancje chemiczne, które rozpuszczają keratynową strukturę włosów. Nie są jednak w stanie zniszczyć ich cebulek, przez co nie zapewniają trwałego efektu i wymagają powtarzania zabiegu co nawet kilka dni. Kremy podrażniają też wrażliwą skórę, ze względu na zawartość substancji czynnych. Z tego względu wymagają dodania składników łagodzących i nawilżających. Kremy najlepiej sprawdzają się przy stosunkowo krótkich, cienkich i rzadkich włosach. W warunkach domowych można też zastosować plastry do depilacji. Po rozgrzaniu w dłoniach, należy przyłożyć je do skóry i ściągnąć energicznym ruchem. Plastry występują w różnych kształtach i wymiarach, a ich efekty utrzymują się przez ok. 7-10 dni. Sam zabieg jest dość bolesny i może podrażniać skórę.
Depilatory elektryczne
Nowoczesne depilatory elektryczne mogą eliminować nawet cienkie i krótkie włoski. Ich użytkowanie wywołuje pewien dyskomfort i niewielki ból, jednak z czasem skóra zaczyna się do przyzwyczajać do regularnych zabiegów. Stopniowo włosków jest też coraz mniej, dzięki czemu ich usuwanie przebiega łatwiej i niweluje nieprzyjemne odczucia. Niektóre depilatory działają na mokro, co dodatkowo ogranicza dyskomfort. Wadą tej formy usuwania owłosienia jest postępująca podatność włosków na wrastanie pod skórę, dlatego zabiegi trzeba połączyć z regularnymi peelingami i powtarzać je co 3-4 tygodnie. Niektóre depilatory elektryczne mają też specjalne szczoteczki, które zwiększają gładkość skóry. Urządzenia te są dużo bardziej skuteczne od zwykłych golarek, które jedynie skracają długość włosków.
Depilacja laserowa
Depilacja laserowa polega na emisji wiązki światła o odpowiednio dopasowanej długości fali, która jest pochłaniana bezpośrednio przez włos. Absorpcja przez barwnik w postaci melaniny sprawia, że mieszki włosowe ulegają destrukcji termicznej. Urządzenie wywołuje trwałe uszkodzenia macierzy włosa w jego żywej części, co zapewnia wyjątkowo dużą efektywność. Jednym z najbardziej nowoczesnych urządzeń do takich zabiegów jest laser diodowy Vectus, który sprawdza się w przypadku każdego rodzaju owłosienia czy kolorytu skóry. Na wyposażeniu posiada czytnik poziomu melaniny, który pozwala na dobór parametrów pod kątem mocy. Warszawa to miasto, dla którego mieszkańców depilacja laserowa urządzeniem Vectus jest dostępna w ofercie kliniki medycyny estetycznej Anlaya. Zabieg ten zapewnia pacjentom bezpieczeństwo, ponieważ indywidualny dobór energii niweluje ryzyko poparzeń.
Depilacja woskiem
Usuwanie owłosienia bardzo często odbywa się poprzez zabieg depilacji woskiem. Klasyczna usługa tego typu przeprowadzana jest z wykorzystaniem pasków fizelinowych lub bawełnianych. Na skórę nakłada się ciepły wosk o miękkiej i lepkiej konsystencji, pozwalający na łatwe przyklejenie paska. Po oderwaniu energicznym ruchem, włosy są dość skutecznie usuwane. Metoda ta jest niestety dość bolesna, zwłaszcza w przypadku stosowania jej w delikatnych okolicach twarzy czy bikini. Wosk przykleja się bowiem również do skóry. Alternatywą może być zastosowanie metody bezpaskowej, w której wykorzystuje się twardy wosk. Nie przykleja się on do skóry, tylko pokrywa ją bezpośrednio i może być łatwo zdjęty razem z włoskami. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie miękkiego i plastycznego wosku, który aplikuje się szpatułką i ściąga palcami. Taka metoda sprawdza się głównie do depilacji delikatnych i niewielkich obszarów, np. okolic intymnych, pośladków czy pach. Efekty zastosowania wosku mogą utrzymywać się do ok. 4 tygodni.